Büsan

2022-05-26
Dolar: 0
Euro: 0
reklamalani1
Reklam Rezervasyon

DUYURULAR

Sanal Tur
nenerede
Son Güncelleme:
Alış(TL)
Satış(TL)
Reklam Rezervasyon reklamalan3
Duyurular >> ÖNEMLİ::: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Programlı Teftiş Duyurusu

ÖNEMLİ::: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Programlı Teftiş Duyurusu


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Büsan Sanayi Bölgesinde Ocak/Şubat 2022 döneminde Metal, Gıda, Ağaç Ürünleri, Geri Dönüşüm, Kağıt ve Kağıt Ürünleri, Gemi Yapımı sektörlerinde Programlı Teftiş Yapılacaktır. Öncelikli Olarak  iş ekipmanlarında sağlık ve güvenlik, kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik. Yangın, parlama ve patlama hususlarını kapsayacaktır.

T.C.
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIGI
Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı
TOPLANTI TUTANAĞI
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Ankara Grup Başkanlığı'nın 1.01.2022/81340 tarih ve sayılı görevlendirme yazısına istinaden 2022 yılı Ocak-Şubat döneminde iş sağlığı ve güvenliği yönünden yürütülecek teftişlere ilişkin bilgilendirme faaliyeti kapsamında 28.01.2022 tarihinde Konya Büsan Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'ne gelinerek Bölge Müdürü İbrahim AZMAN ile görüşmek suretiyle toplantı yapılmıştır.
 
Yapılan toplantıda aşağıda detayları ile belirtilmiş hususlar hakkında bilgilendirme yapılmıştır:
 
1. 2022 yılı Ocak/Şubat döneminde sanayi bölgelerinde "Metal", "Gıda", "Mobilya ve Ağaç Ürünleri". "Geri Dönüşüm", "Kağıt ve Kağıt Ürünleri" ile "Gemi Yapımı" sektörlerinde, "Kimyasal Madde Bulunduran işyerlerinde" ve "Büyük Endüstriyel Kanların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik Kapsamında" iş sağlığı ve güvenliği yönünden programlı teftişlerin yapılacağı ifade edilmiştir
 
2. "Metal", "Gıda", "Mobilya ve Ağaç Ürünleri", "Geri Dönüşüm", "Kağıt ve Kağıt Ürünleri" ile "Gemi Yapımı" sektörlerinde yürütülecek programlı teftişlerin öncelikli olarak iş ekipmanlarında sağlık ve güvenlik, kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik. Yangın, parlama ve patlama hususlarını kapsayacağı.
 
3. "Kimyasal Madde Bulunduran İşyerlerinde" yürütülecek programlı teftişlerin öncelikli olarak kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik ile yangın, parlama ve patlama hususlarını kapsayacağı,
 
4. ''Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik Kapsamında" yürütülecek programlı teftişlerin öncelikli olarak "Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelikte ve ilgili Tebliğlerde yer alan Güvenlik Yönetim Sistemi (GYS) nin "Değişimin Yönetimi" ile ''Performansın izlenmesi" unsurları ile yangın, patlama ve toksik yayılımı hususlarını kapsayacağı,
 
5. Tüm denetim faaliyetlerinde iş güvenliği uzmanı. işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli, risk değerlendirmesi, çalışan temsilcisi ve iş sağlığı ve güvenliği kurulu, kayıt dışı istihdam, yabancı çalışanlar, çocuk işçiler, eşitlik ilkesi, korumalı işyerleri konularının ayrıca değerlendirileceği,
 
6. Sanayi Sitesi Yönetimine 6331 sayılı iş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 23 'üncü maddesi kapsamında:

a. Sanayi sitesinde iş sağlığı ve güvenliği konusundaki koordinasyonun Yönetim tarafından sağlanacağı,
b. Yönetimin, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden diğer işyerlerini etkileyecek tehlikeler hususunda gerekli tedbirleri almaları için işverenleri uyarmakla yükümlü olduğu,
c. Yönetimin, bu uyanlara uymayan işverenleri Bakanlığa bildireceği hususlarında bilgilendirme yapılmıştır.
 
7. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 25. Maddesi kapsamında; "işyerindeki bina ve eklentilerde, çalışma yöntem ve şekillerinde veya iş ekipmanlannda çalışanlar için hayati tehlike oluşturan bir husus tespit edildiğinde; bu tehlike giderilinceye kadar, hayati tehlikenin niteliği ve bu tehlikeden doğabilecek riskin etkileyebileceği alan ile çalışanlar dikkate alınarak, işyerinin bir bölümünde veya tamamında iş durdurulur. Ayrıca çok tehlikeli sınıfta yer alan maden, metal ve yapı işleri ile tehlikeli kimyasallarla çalışılan işlerin yapıldığı veya büyük endüstriyel kazaların olabileceği işyerlerinde, risk değerlendirmesi yapılmamış olması durumunda iş durdurulur." hususunda bilgilendirme yapılmıştır.
 
8. Ayrıca başkanlığımız internet sitesinin yayınlar bölümünde yer alan, geçmiş yıllara ait programlı teftiş sonucu düzenlenen raporların sonuç kanaatleri, alınması gerekli tedbirlerin önem sıralaması ve bilgilendirme amaçlı yüklenen dökümanlar hakkında bilgi verilmiştir.
 
İşbu toplantı tutanağı, 28.01.2022 tarihinde Konya Büsan Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'nde düzenlenerek imzalanmıştır.
 
 
Uğur MAVİ                         Murat ALTUN                    Fatih AYDIN                       İbrahim AZMAN
İş Müfettişi        Çalışma ve Sosyal Güvenlik         İş Müfettişi                        Bölge Müdürü
                                    Bakanlığı İş Müfettişi

Büsan Sanayi
İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Büsan Özel Organize Sanayi Sit. Kosgeb Cad. 10641. Sokak (1. Sokak) No:36 Karatay/Konya

Büsan Yönetim Telefon Numarası:

FAX:+90 332 345 01 35
TEL:+90 332 345 01 34
E-POSTA:info@busanorganizesanayi.com

İletişim Formu (Formu doldurun sizi arayalım)
Ad Soyad:
Telefon:
E-Posta:
Büsan Sanayi Logo
BÜSAN ORGANİZE SANAYİ © ALL RIGHT RESERVED 2014 Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Site en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntülenmektedir.
Sektörün en iyi proje tasarım firması SHM Grup Medya Reklam Tanıtım Ltd. Şti. tarafından projelendirilmiştir
Yönetim site içeriğinde adı geçen firmaların ve yayınladıkları telefon numaraları adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup Büsan yönetimi editörleri tarafından onaylandıktan sonra
sitede yayınlanmaktadır. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.