Büsan

2019-01-24
Dolar: 5.2956Kur Artı
Euro: 6.0402Kur Artı
reklamalani1
Reklam Rezervasyon

HABERLER

DUYURULAR

Sanal Tur
nenerede
Son Güncelleme:
Alış(TL)
Satış(TL)
Reklam Rezervasyon reklamalan3
Haberler >> 6728 Sayılı TORBA YASA

6728 Sayılı TORBA YASA


05 Eylül 2016 Pazartesi

6728 SAYILI TORBA YASA VE TİCARET SİCİL İŞLEMLERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Resmi Gazete’nin 09 Ağustos 2016 tarih ve 29796 sayısı ile yayımlanan nüshasında 6728 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (TORBA YASA) ile Ticaret Sicili Müdürlüğü işlemlerinde bazı düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler :

  1. Torba yasanın 33. Maddesi ile; şirketlere ait hisse devir işlemlerinden alınan ticaret sicil harcı kaldırılmıştır. Müdürlüğümüzce uygulanmaya başlanılmıştır.
  2. Torba yasanın 66. Maddesi ile; şahıs firması (Gerçek Kişi) kuruluş işlemlerinde ve gerçek kişi tacir ile tüzel kişi tacir adına imza atmaya yetkili kişi, ticaret unvanını ve bunun altına atacağı imzayı, noter onayı aranmaksızın Ticaret Sicili Müdür ve ya Müdür Yardımcısı huzurunda yazılı beyanda bulunmak suretiyle verebilir şeklinde bir düzenleme yapılmış olup; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca konu ile ilgili tebliğin çıkarılması sonucunda uygulamaya başlanacaktır.
  3. Torba yasanın 67. Maddesi ile; şirket sözleşmesinin (ana sözleşmenin) noterden onaylatılabileceği gibi, Ticaret Sicili Müdür ve ya Müdür Yardımcısı huzurunda imzalanmasının yeterli olacağı, ayrıca noter onayı şartı aranmayacağı, Ticaret Sicili Müdürlüğü’nce ilgili evrakın sureti saklanarak tescil ve ilanının yapılacağı, şeklinde düzenleme yapılmıştır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca konu ile ilgili tebliğin çıkarılması sonucunda uygulamaya başlanacaktır.
  4. Torba yasanın 68. Maddesi ile;
  • Tür değişikliği işlemlerinde;  kurucuların şirket sözleşmesini imzalamalarına gerek olmadığına,
  • Tür değişikliği işlemlerinde; tür değiştirme planı ile birlikte yeni türün şirket sözleşmesinin genel kurulun onayına sunulacağına,
  • Şirketlerin ve kooperatiflerin tasfiye süresinin 6 aya düşürüleceğine,

dair düzenlemeler yapılmış olup; müdürlüğümüzce uygulanmaya başlanılmıştır.

  1. Torba yasanın 73. Maddesi ile; Şirket kuruluşlarında ortakların tamamının imzalaması gereken ve müdürlüğümüze verilen ‘Kurucular Beyanı’ isimli belge kaldırılmış olup artık kuruluş işlemlerinde müdürlüğümüzce istenmemektedir.

KONYA TİCARET SİCİLİ MÜDÜRLÜĞÜ
 

YORUM YAZ
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :
Büsan Sanayi
İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Büsan Özel Organize Sanayi Sit. Kosgeb Cad. 10641. Sokak (1. Sokak) No:36 Karatay/Konya

Büsan Yönetim Telefon Numarası:

FAX:+90 332 345 01 35
TEL:+90 332 345 01 34
E-POSTA:info@busanorganizesanayi.com

İletişim Formu (Formu doldurun sizi arayalım)
Ad Soyad:
Telefon:
E-Posta:
Büsan Sanayi Logo
BÜSAN ORGANİZE SANAYİ © ALL RIGHT RESERVED 2014 Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Site en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntülenmektedir.
Sektörün en iyi proje tasarım firması SHM Grup Medya Reklam Tanıtım Ltd. Şti. tarafından projelendirilmiştir
Yönetim site içeriğinde adı geçen firmaların ve yayınladıkları telefon numaraları adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup Büsan yönetimi editörleri tarafından onaylandıktan sonra
sitede yayınlanmaktadır. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.