Büsan

2019-03-20
Dolar: 5.48Kur Artı
Euro: 6.2214Kur Eksi
reklamalani1
Reklam Rezervasyon

HABERLER

DUYURULAR

Sanal Tur
nenerede
Son Güncelleme:
Alış(TL)
Satış(TL)
Reklam Rezervasyon reklamalan3
Haberler >> Belgesi olmayan işçilere ve işverenlere ceza

Belgesi olmayan işçilere ve işverenlere ceza


2017 Ocak ayından itibaren 48 meslek grubunda Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin zorunlu hale geliyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmayanların çalıştırılamayacağı iş kolları için harekete geçen KSO, belirlenen 48 meslek grubu içerisinde yer alan çelik kaynakçısı mesleği için yeterlilik belgesi sınavı gerçekleştirdi. İlk sınav, ofis mobilyaları üzerine faaliyet gösteren bir firmada çelik kaynakçıları için yapılırken, ustalar Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için ter döktü. Başarılı olan kursiyerlere belgeleri ise önümüzdeki günlerde verilecek.

Konu ile ilgili bilgi veren Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, mesleki yeterlilik sınavının Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş ve TOBB tarafından kurulan MEYBEM (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.) tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

BELGE MASRAFLARI FONDAN

Türkiye’de 48 meslek grubunda Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu olduğunun altını çizen Kütükcü, “2017 yılı Ocak ayından itibaren yeterlilik belgesi olmayanlar, bu iş kollarında çalıştırılamayacak. Son derece titiz bir şekilde gerçekleştirilen sınavda başarılı olan arkadaşlarımızın, nitelikli üretime daha fazla katkı sağlayacağına inanıyorum. Ayrıca, sınavlarda başarılı olanların 2017 Aralık ayı sonuna kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 2018 Ocak ayından 2019 Aralık ayına kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı işsizlik sigortası fonundan karşılanacak” diye görüş belirtti.

CEZA HER İŞÇİ İÇİN AYRI AYRI

Kütükcü, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu olan iş kollarında, denetimlerin iş müfettişleri tarafından yapılacağını ve kanuna göre belgesiz çalışan her bir çalışan için işverene 500 TL idari para cezası kesileceğini hatırlatarak, bu meslek kollarında istihdam oluşturan sanayicilerin, çalışanlarına belgeyi almaları gerektiğini, bu noktada Konya Sanayi Odası’na başvurmalarının yeterli olacağını sözlerine ekledi.

İşte o meslekler; Ahşap Kalıpçı, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4, Betonarme Demircisi, Betoncu, CNC Programcısı Seviye 4, CNC Programcısı Seviye 5, Çelik Kaynakçısı, Duvarcı, Isı Yalıtımcısı, İskele Kurulum Elemanı, Makine Bakımcı Seviye 3, Makine Bakımcı Seviye 4, Metal Sac İşlemeci Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 4, Panel Kalıpçı, Seramik Karo Kaplamacısı, Sıvacı. 

http://www.evrenselgundem.com/haber_detay.asp?id=14755&kategorid=4&baslik=Belgesi-olmayan-iscilere-ceza.html
 

YORUM YAZ
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :
Büsan Sanayi
İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Büsan Özel Organize Sanayi Sit. Kosgeb Cad. 10641. Sokak (1. Sokak) No:36 Karatay/Konya

Büsan Yönetim Telefon Numarası:

FAX:+90 332 345 01 35
TEL:+90 332 345 01 34
E-POSTA:info@busanorganizesanayi.com

İletişim Formu (Formu doldurun sizi arayalım)
Ad Soyad:
Telefon:
E-Posta:
Büsan Sanayi Logo
BÜSAN ORGANİZE SANAYİ © ALL RIGHT RESERVED 2014 Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Site en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntülenmektedir.
Sektörün en iyi proje tasarım firması SHM Grup Medya Reklam Tanıtım Ltd. Şti. tarafından projelendirilmiştir
Yönetim site içeriğinde adı geçen firmaların ve yayınladıkları telefon numaraları adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup Büsan yönetimi editörleri tarafından onaylandıktan sonra
sitede yayınlanmaktadır. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.