Büsan

2019-03-24
Dolar: 5.7651
Euro: 6.5229
reklamalani1
Reklam Rezervasyon

HABERLER

DUYURULAR

Sanal Tur
nenerede
Son Güncelleme:
Alış(TL)
Satış(TL)
Reklam Rezervasyon reklamalan3
Haberler >> Coğrafi İşaretleme ile Markalaşma Atağı

Coğrafi İşaretleme ile Markalaşma Atağı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AB nezdinde tescil edilen coğrafi işaretlerin Türkiye'nin uluslararası markalaşmasında büyük önem taşıdığını belirterek, "Mevcut durum itibarıyla 183 tescilli coğrafi işaretimiz bulunuyor, 201 başvurunun işlemleri ise devam ediyor" dedi.

Bakan Işık, Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) yapılan coğrafi işaret başvuruları ve tescil sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu. Coğrafi işaretlerin, yöresel ürünlerin geleneksel özellik ve kalitelerinin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını sağladığına işaret eden Işık, aynı zamanda bölgelerine ve üreticilerine marka değeri ve dolayısıyla da ekonomik değer kazandırdığını söyledi.

Işık, Türkiye'de coğrafi işaretlerin korunması konusunda yapılan çalışmaların daha sistemli ve etkili yürütülmesi amacıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, TPE koordinatörlüğünde hazırlanan Ulusal Coğrafi İşaret Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nın temmuzda Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı. "Bu yıl 21 yeni başvuru daha yapıldı" Eylem planıyla coğrafi işaretlerin ulusal ve uluslararası alanda etkin şekilde korunması için toplumca benimsenmiş coğrafi işaret sistemi oluşturulmasının hedeflendiğini anlatan Işık, coğrafi işaretli ürünlerden elde edilen katma değerin artırılmasıyla kalkınma sürecine destek sağlanmasının amaçlandığını belirtti.

Eylem planında belirlenen hedeflere ulaşılması noktasında paydaşlar arası iş birliğinin önemini vurgulayan Işık, ilgili kurum ve kuruluşlara da önemli sorumluluklar düştüğünü ifade etti. Işık, mevcut durum itibarıyla 183 tescilli coğrafi işaretin bulunduğunu ve 201 başvurunun işlemlerinin ise devam ettiğini bildirdi. Bu yıl 21 yeni coğrafi işaret başvurusunun daha yapıldığına dikkati çeken Işık, ayrıca "Balıkesir Höşmerim Tatlısı", "Tokat Kebabı" ve "Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytin" için yapılan coğrafi işaret başvurularının da tescil edildiğini kaydetti. "Antep Baklavası AB nezdinde koruma altında" AB nezdinde tescil edilen coğrafi işaretlerin Türkiye'nin uluslararası markalaşmasında büyük önem taşıdığının altını çizen Işık, "Antep Baklavası/Gaziantep Baklavası, AB nezdinde koruma altına alınmış olan coğrafi işaretimiz. Aydın İnciri, Afyon Sucuğu, Afyon Pastırması ve Malatya Kayısısı ise inceleme aşamasında bulunan coğrafi işaretlerimiz olarak yer alıyor" diye konuştu.

Tescilli ve başvuru aşamasındaki coğrafi işaretlere, "http://www.tpe.gov.tr/TurkPatentEnstitusu/geographicalList/" ve "http://www.tpe.gov.tr/TurkPatentEnstitusu/geographicalRegisteredList/" linklerinden ulaşılabiliniyor.

Bu yıl eylül itibarıyla başvurusu yapılan coğrafi işaretler şöyle:

1 Marmara Adası Mermeri Erdek Ticaret Odası

2 Ağın Leblebisi Ağın Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği

3 Antep Kutnu Kumaşı Gaziantep Sanayi Odası

4 Antep Katmeri Gaziantep Sanayi Odası

5 Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası

6 Urfayağı Şanlıurfa Ticaret Borsası

7 Urfa Peyniri Şanlıurfa Ticaret Borsası

8 Uşak Tarhanası Uşak İl Özel İdaresi

9 Uluborlu Banağı Uluborlu Belediye Başkanlığı

10 Göynük Bombay Fasulye Göynük Ziraat Odası

11 Antep Peyniri Gaziantep Ticaret Borsası

12 Göynük Tokalı Örtme Göynük Belediyesi İktisadi Kamu İşletmesi

13 Antep Beyranı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

14 Gemlik Zeytinyağı Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü

15 Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri Karaman Ticaret ve Sanayi Odası

16 Ahlat Bastonu Ahlat Kaymakamlığı

17 Akşehir Hersesi Akşehir Belediyesi

18 Akşehir Peynir Baklavası Akşehir Belediyesi

19 Antep Yuvarlaması Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

20 Ankara Keçisi Oğlağı Eti Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği

21 Gümüldür Mandalinası (Mandarini) Menderes Belediyesi

YORUM YAZ
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :
Büsan Sanayi
İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Büsan Özel Organize Sanayi Sit. Kosgeb Cad. 10641. Sokak (1. Sokak) No:36 Karatay/Konya

Büsan Yönetim Telefon Numarası:

FAX:+90 332 345 01 35
TEL:+90 332 345 01 34
E-POSTA:info@busanorganizesanayi.com

İletişim Formu (Formu doldurun sizi arayalım)
Ad Soyad:
Telefon:
E-Posta:
Büsan Sanayi Logo
BÜSAN ORGANİZE SANAYİ © ALL RIGHT RESERVED 2014 Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Site en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntülenmektedir.
Sektörün en iyi proje tasarım firması SHM Grup Medya Reklam Tanıtım Ltd. Şti. tarafından projelendirilmiştir
Yönetim site içeriğinde adı geçen firmaların ve yayınladıkları telefon numaraları adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup Büsan yönetimi editörleri tarafından onaylandıktan sonra
sitede yayınlanmaktadır. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.