Büsan

2019-01-24
Dolar: 5.2963Kur Artı
Euro: 6.041Kur Artı
reklamalani1
Reklam Rezervasyon

HABERLER

DUYURULAR

Sanal Tur
nenerede
Son Güncelleme:
Alış(TL)
Satış(TL)
Reklam Rezervasyon reklamalan3
Haberler >> GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ: 3 BOYUTLU YAZICI

GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ: 3 BOYUTLU YAZICI


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK ve enstitülerin, çok güçlü entegrasyon kurumları olmasını, iş paketleri oluşturmasını, firmalara bu iş paketlerinin dağıtılmasını ve Türkiye'de start-up firmalarını güçlendirecek bir ekosistem oluşmasını istediklerini belirterek, "Artık Türkiye'nin en iyi beyinleri Türkiye'nin en iyi şirketlerinde çalışmaya heveslenmesin, kendi şirketini kurup, kendi teknolojisini geliştirmeye heveslensin" dedi. 
 
Gelişen Teknolojiler Çalıştayı 1: 3D Yazıcı Sektör Toplantısı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında gerçekleştirildi. Bakan Işık, toplantının öncesinde bazı girişimcilerin 3D yazıcı kullanarak yaptığı ürünleri inceledi ve kendilerinden bilgi aldı. 
 
Hükümetlerinin en önemli hedeflerinden birinin, Türkiye'de üretimi, yatırım ve istihdamı artırmak olduğunu dile getiren Işık, bu hedefe yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Son 12 yılda ülkenin çok önemli bir başarı hikayesi yazdığını belirten Işık, yeni bir başarı hikayesi yazmak için büyük gayret gösterdiklerini ifade etti. 
 
Bu başarı hikayesinin, kesinlikle bilim ve teknoloji alanında gerçekleşeceğini vurgulayan Işık, "Bir taraftan güçlü olduğumuz alanlarda, katma değeri daha yüksek ürün üretme gayreti içindeyiz ki bu noktada Ar-Ge ve inovasyonu çok agresif şekilde destekliyoruz" diye konuştu. 
 
Bakan Işık, tasarım ofislerinin de Ar-Ge merkezleri gibi destekleneceğini bildirdi. Hükümet olarak, bununla ilgili destek mekanizmalarının kurgulandığını anlatan Işık, 10 kişilik bir tasarım merkezinin, Ar-Ge merkezi gibi destek alacağını ifade etti. Işık, profesyonel tasarım merkezlerini de buralardan hizmet alan KOBİ'leri de destekleyeceklerini söyledi. 
 
"Gelişen teknolojiler alanında, 15 çalıştay yapılacak" 
 
Bugün bir başlangıç yaptıklarının altını çizen Işık, "gelişen teknolojiler" alanında, 15 başlıkta çalıştay yapacaklarını, bunların ilkinin, "3D Yazıcı Sektör Toplantısı" olduğunu bildirdi. 3D yazıcı teknolojisinin çok hızlı geliştiğine işaret eden Işık, şunları kaydetti:
 
"Yapılan tahminlere göre, 2024'te 20 milyar dolarlık bir 3D yazıcı piyasası ve yaklaşık 30 milyar dolar da sarf malzemesi piyasası oluşacak. Bu, kişiselleştirilmiş üretimin yaygınlaşması anlamına geliyor, aslında belki bir 3. sanayi devrimi olarak bile nitelemek, bu teknolojiyi mümkün hale geliyor. Dolayısıyla 3 boyutlu yazıcıların hayatımıza katacağı yenilikler tahminimizin de ötesinde. Şu anda özellikle medikal alanda çok yoğun bir kullanıma şahit oluyoruz. Bunun, savunma sanayisinden iletişim teknolojilerine kadar pek çok alanda, hayatımızın her gün daha da içine gireceğini tahmin etmek, zor değil." 
 
"Türkiye artık start-up firmalarını çok daha fazla destekleyecek" 
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyada açık inovasyonun yanı sıra, açık Ar-Ge kavramının da daha önemle vurgulanmaya başladığını söyledi. Fikri mülkiyet haklarında da önemli değişikliklerin meydana geldiğini dile getiren Işık, bir çok büyük şirketin elindeki çalışmaları tüm dünyaya açtığını ifade etti. 
 
Sadece emeği değil, zamanı da değerleyen bir fikri mülkiyet kavramıyla karşı karşıya olunduğunu belirten Işık, şöyle devam etti:
 
"Bunun da olmazsa olmazı, Türkiye'de start-up firmalarının çok yoğun desteklendiği bir ekosistemi oluşturmak. Biz, 'TÜBİTAK olarak, tüm projeleri kendimiz yapalım, TÜBİTAK'a daha fazla uzman, araştırmacı alalım ve her şeyi kendimiz yapalım' anlayışında değiliz. İstiyoruz ki TÜBİTAK ve enstitüler, çok güçlü entegrasyon kurumları olsun, iş paketleri oluşturulsun ve firmalara bu iş paketleri dağıtılsın, Türkiye'de start-up firmalarını güçlendirecek bir ekosistem oluşsun. Bunu son derece önemsiyoruz. Türkiye'nin en iyi beyinleri TÜBİTAK'a veya Turkcell'e girmeye veya Türkiye'nin en iyi şirketlerinde çalışmaya heveslenmesin, kendi şirketini kurup, kendi teknolojisini geliştirmeye heveslensin." 
 
Toplantı öncesinde, girişimcilerin 3 boyutlu yazıcılarda ortaya koydukları performansı gördüğünü ve bu alanı biraz daha desteklemeleri gerektiğini düşündüğünü dile getiren Işık, "Türkiye artık, Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminde start-up firmalarını çok daha fazla dikkate alacak, çok daha fazla destekleyecek" dedi.
YORUM YAZ
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :
Büsan Sanayi
İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Büsan Özel Organize Sanayi Sit. Kosgeb Cad. 10641. Sokak (1. Sokak) No:36 Karatay/Konya

Büsan Yönetim Telefon Numarası:

FAX:+90 332 345 01 35
TEL:+90 332 345 01 34
E-POSTA:info@busanorganizesanayi.com

İletişim Formu (Formu doldurun sizi arayalım)
Ad Soyad:
Telefon:
E-Posta:
Büsan Sanayi Logo
BÜSAN ORGANİZE SANAYİ © ALL RIGHT RESERVED 2014 Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Site en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntülenmektedir.
Sektörün en iyi proje tasarım firması SHM Grup Medya Reklam Tanıtım Ltd. Şti. tarafından projelendirilmiştir
Yönetim site içeriğinde adı geçen firmaların ve yayınladıkları telefon numaraları adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup Büsan yönetimi editörleri tarafından onaylandıktan sonra
sitede yayınlanmaktadır. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.