Büsan

2019-02-23
Dolar: 5.3242Kur Artı
Euro: 6.0392Kur Artı
reklamalani1
Reklam Rezervasyon

HABERLER

DUYURULAR

Sanal Tur
nenerede
Son Güncelleme:
Alış(TL)
Satış(TL)
Reklam Rezervasyon reklamalan3
Haberler >> Geriye Dönük Teşvik Alımı

Geriye Dönük Teşvik Alımı


İşverenlere birçok sigorta prim teşviki hakkı sağlanmıştır.7103 sgk teşvikleri konusunda ayrıntılı bilgiyi SGK teşvikleri 2018 başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.  

  • Kanun 27 Mart 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlandı. Sizin geriye dönük teşvikten yararlanabilmek için en geç 01 Haziran 2018 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekiyor.”e-SGK / İşveren / İşveren Sistemi / Uygulamaya Giriş / İşveren / Teşvikler ve Tanımlar / 5510 Ek 17.Madde Teşvik Kanun No Değişikliği Başvuru Onaylama” menüsünden ilk başvuruyu yaptıktan sonra ise ebildirgeV2 ekranından iptal/ek/asıl bildirge girişi için 30 Haziran 2018 tarihine kadar süreniz olacak.
  • Geçmişte gerekli şartları sağlamış olduğunuz tüm sigorta prim indirimlerinden geriye dönük olarak yararlanma hakkınız olduğu gibi yararlanılan bir teşvik kanununuı başka bir kanunla da değiştirebilmeniz mümkün. Örneğin 6111 Sayılı Kanun teşviğinden yararlanmışsınız ancak aynı dönemde 00687 Sayılı Kanundan da yararlanma hakkına sahipseniz bunu 687 olarak da değiştirme hakkınız bulunmakta.
  • Geriye dönük prim iadesi talep tarihinizi takip eden ay başından itibaren yapılacak. Eğer son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuz ya da yapılandırılmış/taksitlendirilmiş prim borçlarınız varsa alacağınız öncelikle bu borçlarınıza mahsup edilecek. Herhangi bir prim borcunuz yoksa ödemeler 3 yıl süresince eşit taksitlerle size nakit olarak iade edilebilecek..
  • Geriye dönük teşvik için dava açmış olan işverenler de bu düzenlemeden yararlanabilecek.

Geriye dönük başvuru iki aşamadan oluşuyor.

  1. Öncelikle işveren sisteminden geriye dönük teşvik başvurusu kısmına girerek ve ilgili alanları doldurarak ilk başvuruyu gerçekleştirmeniz gerekiyor.İşveren sisteminde ilk başvuruyu “e-SGK / İşveren / İşveren Sistemi /Uygulamaya Giriş / İşveren / Teşvikler ve Tanımlar / 5510 Ek 17.Madde Teşvik Kanun No Değişikliği Başvuru Onaylama menüsünden yapmanız gerekiyor. Sisteme buradan girebilirsiniz >>> işveren sistemi. 
  2. Ayrıca e bildirge ekranında özelikle yapmanız gereken 4447/10. madde teşvik uygulamasına giriş yaparak onay verilmemiş olan çalışanlarınız için onay vermeniz gerekiyor.
  3. işveren sisteminden ilk başvuruyu yaptıktan sonra ebildirgeV2 ekranından  “e-SGK / İşveren / E-Bildirge V2 / Aylık Prim Hizmet Belgesi Girişi” menüsünden ikinci başvuruyu yapmanız gerekiyor. Bu ekranda ise elden vermeniz gereken Ek9 belgelerini sistemden giriyoruz. Eğer aynı dönem için  daha önce 6111 sayılı kanunla verilen bildirge varsa İptal ve Ek olacak şekilde, 6111 sayılı kanunla verilen bildirge yoksa İptal/Asıl şeklinde aylık prim ve hizmet belgesini sistemden giriyoruz. EbildirgeV2 ekranında yapılacak işlem aşama aşama resimli olarak aşağıda belirtilmiştir.

Böylece başvurunuz online olarak alınmış olacak ve SGK gerekli incelemeyi yaptıktan sonra onaylayacaktır.

SGK tarafından geriye dönük başvuru için yayımlanan 23 Mayıs 2018 tarihli başvuru klavuzuna buradan ulaşabilirsiniz
>> SGK geriye dönük teşvik kullanım klavuzu

Takip etmeniz gereken yola BURADAN ulaşabilirsiniz


 

Kaynak : https://sgkbilgisi.com/sgk-geriye-donuk-tesvik-alimi-2018/
YORUM YAZ
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :
Büsan Sanayi
İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Büsan Özel Organize Sanayi Sit. Kosgeb Cad. 10641. Sokak (1. Sokak) No:36 Karatay/Konya

Büsan Yönetim Telefon Numarası:

FAX:+90 332 345 01 35
TEL:+90 332 345 01 34
E-POSTA:info@busanorganizesanayi.com

İletişim Formu (Formu doldurun sizi arayalım)
Ad Soyad:
Telefon:
E-Posta:
Büsan Sanayi Logo
BÜSAN ORGANİZE SANAYİ © ALL RIGHT RESERVED 2014 Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Site en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntülenmektedir.
Sektörün en iyi proje tasarım firması SHM Grup Medya Reklam Tanıtım Ltd. Şti. tarafından projelendirilmiştir
Yönetim site içeriğinde adı geçen firmaların ve yayınladıkları telefon numaraları adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup Büsan yönetimi editörleri tarafından onaylandıktan sonra
sitede yayınlanmaktadır. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.