Büsan

2019-03-20
Dolar: 5.4769Kur Eksi
Euro: 6.2155Kur Eksi
reklamalani1
Reklam Rezervasyon

HABERLER

DUYURULAR

Sanal Tur
nenerede
Son Güncelleme:
Alış(TL)
Satış(TL)
Reklam Rezervasyon reklamalan3
Haberler >> KOBİ'lere Nefes Kredisi

KOBİ'lere Nefes Kredisi


TOBB, KGF, Denizbank, ve Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilen proje ile KOBİ’lere düşük faizli kredi kullandırma projesi başladı. Nefes kredisi başvurusu ile esnafımıza verilen krediye tüm esnaf ve sanatkarlar ve KOBİ’ler başvuruda bulunabiliyorlar. Üstelik bu projede KOSGEB’de olduğu gibi, evrak doldurmak, e-kobi veya beyanname verme zorunluluğu da yok.

“TOBB  Nefes Kredisi” kampanyası, ülkemiz ekonomisinde önemli yer tutan KOBİ’lerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere başlatılmıştır. TOBB, Kredi Garanti Fonu’nun teminat desteği ile Ziraat Bankası ve Denizbank ile protokol imzalamıştır.

Malumunuz olduğu üzere, olağanüstü olayları yaşadığımız bir yılı geride bırakırken ekonomide yaşanan durgunluk sanayi ve ticaret camiamızı derinden etkiledi. Çeklerin ödenememesi, işsizliğin artması, sanayi üretim endeksinin önceki yılların altında kalması gibi birçok önemli faktör iş dünyamızı zorladı.
 
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de bu farkındalıkla, ekonomimizin belkemiği KOBİ’lerimize bir nebze olsun nefes aldırabilmek için katma değerli bir proje üretti ve Denizbank, Ziraat Bankası ve Kredi Garanti Fonu işbirliğiyle “TOBB NEFES KREDİSİ” Projesi’ni, 02 Aralık 2016 tarihinde Sayın Başbakanımızın iştirakleriyle gerçekleştirilen Lansman Toplantısı’nda kamuoyu ile paylaştı.

 • TOBB üyesi KOBİ, üye olduğu Oda- Borsa'ya giderek "TOBB Nefes Kredisi Başvurusu" için faaliyet belgesi isteyecek.
 • Faaliyet Belgesi ile Ziraat Bankası veya DenizBank'dan başvuru yapacak. (Ziraat Bankasındaki limitleri dolduğundan, Denizbank’ın tüm şubeleri üzerinden söz konusu kredi başvurusunda bulunulabilecektir.)
 • Bankalar ve KGF, Kobi'nin krediye uygunluğu değerlendirilecek.
 • Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar Kobi'ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.
 • Bankalar tarafından masraf olarak hiçbir ücret talep edilemeyecek olup, kredinin sadece %0,03’ü(onbindeüç) kadar masrafa alınabilecektir.
 • Bankalar ve KGF, KOBİ'nin krediye uygunluğunu değerlendirecek. Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa;  bankalar KOBİ'ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracaktır.
 • Azami kredi limiti 150.000 TL. dir.
Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
 • KOBİ: Cirosu 40 Milyon TL'den az ve çalışan sayısı 250'den az olan TOBB üyesi tüm sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerdir.
 • Kredi Üst Limiti: Nefes Kredisi üst limiti il ve ilçelere göre 50.000 TL ile 150.000 TL arasında değişmektedir. 
 • TOBB Nefes Kredisi, ticari nakdi kredidir. Bireysel amaçlı kullanılmaz.
 • Kobi’ler TOBB Nefes Kredisi’nden sadece 1 kez yararlanabilir.
 • Bankaların daha önce kullandırdıkları kredilerin kapanması için kullandırılamaz.
 • KGF, KOBİ’ye Hazine Müsteşarlığı’nın ayırdığı kaynaktan kefalet sağlar.
 • Kredi değerlendirme sürecinde TOBB, Oda ve Borsaların herhangi bir yetkisi yoktur.
 • TOBB Nefes Kredisi başvurusunda, bankaların 250 TL dosya masrafı ve Hazine Müsteşarlığı’nın kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında KOBİ’lerden herhangi bir masraf ve komisyon talepedilmeyecektir.
Esnaf kredisi başvuruları ne zaman yapılacak?
Esnafa nefes kredisi lansmanı için KOBİ’lerin başvuruları başlamış olup, yukarıda ki şartları taşıyan esnaflarımız nefes kredisine hemen başvurabilirler. Başvuruların bitiş tarihi hakkında açıklama bulunamamıştır. Bu lansmandan yararlanacak kişilerin KOBİ niteliğini taşımaları şarttır.
 
Nefes kredisinden kimler faydalanamaz?
Üye dahi olsalar, döviz büfeleri, eczaneler, kooperatifler, faktoring kuruluşları, koop.ler ve müşavirler nefes kredisi başvurusu yapamazlar. Başvuru için KOBİ ve esnafların üyelik belgeleri ve diğer kredi başvuru belgelerini doldurarak Esnafa nefes kredisi başvuru sayfası üzerinden veya bankalara şahsen başvurarak başvuru işlemi yapabilirler.
YORUM YAZ
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :
Büsan Sanayi
İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Büsan Özel Organize Sanayi Sit. Kosgeb Cad. 10641. Sokak (1. Sokak) No:36 Karatay/Konya

Büsan Yönetim Telefon Numarası:

FAX:+90 332 345 01 35
TEL:+90 332 345 01 34
E-POSTA:info@busanorganizesanayi.com

İletişim Formu (Formu doldurun sizi arayalım)
Ad Soyad:
Telefon:
E-Posta:
Büsan Sanayi Logo
BÜSAN ORGANİZE SANAYİ © ALL RIGHT RESERVED 2014 Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Site en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntülenmektedir.
Sektörün en iyi proje tasarım firması SHM Grup Medya Reklam Tanıtım Ltd. Şti. tarafından projelendirilmiştir
Yönetim site içeriğinde adı geçen firmaların ve yayınladıkları telefon numaraları adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup Büsan yönetimi editörleri tarafından onaylandıktan sonra
sitede yayınlanmaktadır. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.