Büsan

2019-01-21
Dolar: 5.3366Kur Artı
Euro: 6.0727Kur Artı
reklamalani1
Reklam Rezervasyon

HABERLER

DUYURULAR

Sanal Tur
nenerede
Son Güncelleme:
Alış(TL)
Satış(TL)
Reklam Rezervasyon reklamalan3
Haberler >> Nisan ayı sanayi üretiminde 20 ayın en hızlı artışı

Nisan ayı sanayi üretiminde 20 ayın en hızlı artışı


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, nisan ayı sanayi üretim endeksi verilerine ilişkin, "Nisanda gerçekleşen referandum sonrası ekonomiye olan güven artmış, istikrarın süreceği beklentisiyle yatırımlar hız kazanmıştır." değerlendirmesinde bulundu.
 
Özlü, nisanda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 arttığını hatırlatarak, sanayi üretiminin piyasa beklentilerinin üzerinde arttığını ve son 20 ayın en yüksek yıllık üretim artışının gerçekleştiğini belirtti.
Söz konusu artışta özellikle imalat sanayindeki artışın sürükleyici olduğuna dikkati çeken Özlü, "İmalat sanayindeki artış yüzde 7,3 olarak gerçekleşmiştir. KOBİ'lere verdiğimiz destekler, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması ve yaptığımız vergisel düzenlemeler iç talebin artmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sanayi üretiminin artmasında KOBİ'lerin krediye ulaşımını kolaylaştırmak üzere KGF benzeri mekanizmalar olumlu yönde katkıda bulunmaktadır." ifadesini kullandı.
 
Özlü, sanayi üretimindeki en önemli artışın sermaye malı üretiminde gerçekleştiğine işaret ederek şunları kaydetti:
"Nisanda gerçekleşen referandum sonrası ekonomiye olan güven artmış, istikrarın süreceği beklentisiyle yatırımlar hız kazanmıştır. Türkiye üzerinde oluşturulmaya çalışılan yanıltıcı algı ortadan kalktıkça yatırımlar daha da artacaktır. Nisan ayında dış pazarlarda özellikle ana ihracat pazarlarımızdaki toparlanma da devam etmiştir. Bu durum bir yandan sanayi üretiminin artmasına katkıda bulunurken bir yandan da ürettiğimiz ürünlerin niteliğinin artmasına katkıda bulunmaktadır."
 
Türkiye'nin reformları hızlandırarak yola devam etmesi gerektiğine vurgu yapan Özlü, bu amaçla Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülmeye başlanan Üretim Reform Paketi ile sanayicinin üzerindeki bazı mali yükleri hafifletmeyi, üretimin önündeki engelleri kaldırmayı, yerli malı kullanımını desteklemeyi ve yetişmiş eleman temininde köklü değişiklikler yapmayı planladıklarını bildirdi.

http://www.sanayi.gov.tr/haber.html?haberId=5b1b0337-b0b8-42d7-837a-1dadb4d43dda
 
YORUM YAZ
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :
Büsan Sanayi
İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Büsan Özel Organize Sanayi Sit. Kosgeb Cad. 10641. Sokak (1. Sokak) No:36 Karatay/Konya

Büsan Yönetim Telefon Numarası:

FAX:+90 332 345 01 35
TEL:+90 332 345 01 34
E-POSTA:info@busanorganizesanayi.com

İletişim Formu (Formu doldurun sizi arayalım)
Ad Soyad:
Telefon:
E-Posta:
Büsan Sanayi Logo
BÜSAN ORGANİZE SANAYİ © ALL RIGHT RESERVED 2014 Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Site en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntülenmektedir.
Sektörün en iyi proje tasarım firması SHM Grup Medya Reklam Tanıtım Ltd. Şti. tarafından projelendirilmiştir
Yönetim site içeriğinde adı geçen firmaların ve yayınladıkları telefon numaraları adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup Büsan yönetimi editörleri tarafından onaylandıktan sonra
sitede yayınlanmaktadır. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.