Büsan

2019-03-24
Dolar: 5.7651
Euro: 6.5229
reklamalani1
Reklam Rezervasyon

HABERLER

DUYURULAR

Sanal Tur
nenerede
Son Güncelleme:
Alış(TL)
Satış(TL)
Reklam Rezervasyon reklamalan3
Haberler >> Otomotivin Kalbi Konya'da Attı

Otomotivin Kalbi Konya'da Attı


Konya Sanayi Odası (KSO) tarafından iki yılda bir düzenlenen 5. Uluslararası Otomotiv Sektörünün Geleceği (OSEG) Konferansı, sektörün önde gelen firmalarını ve isimlerini bir araya topladı. Bu yılki teması “Otomotivde Yenilikçi Teknolojiler” olarak belirlenen konferansta konuşmacılar, “Türk Otomotiv Sanayinde Üretim, Tasarım, Marka”, “Yeni Nesil Otomotiv Teknolojileri”, “Küresel Otomotiv Sektörü” ve “Geleceğin İş Modelleri” konuları hakkında bilgi verdiler.

Selçuklu Kongre Merkezinde gerçekleştirilen programa katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, bakanlık olarak otomotiv sektöründe kendilerine görev edindiklerini söyledi. Otomotiv sektörünün, kendisini meydana getiren birçok parçanın ve sistemin bir araya getirilmesiyle ve üretildikten sonraki adımlarına kadar birçok sektörü destekleyen büyüten en önemli faaliyetlerin başında geldiğin belirten Çelik, “Şunu ifade etmekte yarar var, sektör Türkiye'de dünya sıralamasında yerini almıştır. Ülkemizde en üst seviyede durmakla birlikte Avrupa'da bazı alanlarda birinci görüyoruz. Biz bu sektörün arkasındayız” dedi.

YENİ YATIRIMLARA DAVET

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ise otomotiv şirketlerini Konya'da üretim yapmaları için davet etti. Altunyaldız, “Bahsettiğimiz değişim ve gelişim sürecinde dijital dönüşümde arzu ettiğimiz ana sanayi ile birlikte hızlı bir gelişim ve dönüşüm gerçekleştiremezsek bu gelişim geride kalır. Derneklerimizin hem ana sanayide hem ana aktörlerimizin bu konuda çalışmalarını biliyoruz. Burada yaptığımız çalışmalarda dijital dönüşümde ana sanayi ve yan sanayide olan hızlı gelişimin anlatılmasının da önemli olduğunu düşünüyorum. İnşallah 2019'da ilk prototipini göreceğimiz ilk araç markamızı kendi otoyollarımızda görme konusunda kuşkumuz yok. Yerli otomobilde kullanılacak her türlü aksamın üretilmesine dönük çalışmalarına hız vermeleri gerektiğini belirtmek istiyorum. Buradan otomotiv endüstrisine yeni yatırımlar için çok net bir davetimizi iletiyoruz” diye konuştu.

YERLİ OTOMOBİLE TALİP

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü de Konya olarak yerli otomobili üretmeye talip olduklarını kaydetti. Konya'nın yerli otomobil yatırımının yapılacağı en uygun yer olduğunu iddia ettiklerini anlatan Kütükcü, “Bu iddiamızı da raporlarla ortaya koyduk. Türkiye'de bu konuda uluslararası, profesyonel bir kuruluşa rapor hazırlatan tek şehiriz. Ortaya koyduğumuz ‘Konya'da Otomobil Üretilebilir Ligi Fizibilite Raporu'nda Konya, Aksaray, Bursa, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa ve Sakarya olmak üzere 8 ilimiz karşılaştırıldı. Bu raporda da gördük ki; Konya yerli otomobil yatırımının yapılacağı en fizibilite yatırım alanı olarak çıkıyor. Yine yatırımcıya 5 farklı yer önerisi sunan tek iliz. Bu konuda şehir olarak tüm kurumlarımızla birlikte verdiğimiz mücadeleye devam ediyoruz. Türkiye'de sanayinin tek merkezli, Marmara Havzası odaklı yatırım anlayışından, Anadolu'ya yayılan, kapsayıcı bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Marmara Havzası artık kendi yükünü çekemez hale geldi. Biz Konya olarak, Türkiye'nin ikinci Marmara Havzası olmaya talibiz. Yerli otomobil yatırımında Konya ısrarımızın temelinde de bu bakış açımız yatıyor” dedi.

Kaynak: http://www.sanayigazetesi.com.tr/sanayi/otomotivin-kalbi-konyada-atti-h16661.html

YORUM YAZ
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :
Büsan Sanayi
İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Büsan Özel Organize Sanayi Sit. Kosgeb Cad. 10641. Sokak (1. Sokak) No:36 Karatay/Konya

Büsan Yönetim Telefon Numarası:

FAX:+90 332 345 01 35
TEL:+90 332 345 01 34
E-POSTA:info@busanorganizesanayi.com

İletişim Formu (Formu doldurun sizi arayalım)
Ad Soyad:
Telefon:
E-Posta:
Büsan Sanayi Logo
BÜSAN ORGANİZE SANAYİ © ALL RIGHT RESERVED 2014 Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Site en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntülenmektedir.
Sektörün en iyi proje tasarım firması SHM Grup Medya Reklam Tanıtım Ltd. Şti. tarafından projelendirilmiştir
Yönetim site içeriğinde adı geçen firmaların ve yayınladıkları telefon numaraları adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup Büsan yönetimi editörleri tarafından onaylandıktan sonra
sitede yayınlanmaktadır. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.