Büsan

2019-03-24
Dolar: 5.7651
Euro: 6.5229
reklamalani1
Reklam Rezervasyon

HABERLER

DUYURULAR

Sanal Tur
nenerede
Son Güncelleme:
Alış(TL)
Satış(TL)
Reklam Rezervasyon reklamalan3
Haberler >> SGK borç yapılandırma hakkını kaybetmemek için iki önemli husus

SGK borç yapılandırma hakkını kaybetmemek için iki önemli husus


Bu bağlamda, 2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezaları yapılandırma kapsamına girecek. Ayrıca, gecikme cezaları affedilecek, bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı, borç asılına eklenerek tahsil edilecek. Bu önemli imkanı kaybetmemek için, dikkat edilmesi gereken iki önemli hususu vurgulamakta yarar var.

1-Yapılandırma taksitlerinin ödenmesi

6736 sayılıKanuna göre ödenmesi gereken taksitlerin ilk ikisi süresinde ödenmek koşuluyla, kalan taksitlerden; bir takvim yılında iki veya daha az taksitin, süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51’inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi şartıyla borç yapılandırma hakkı devam eder.

Ancak, ilk iki taksitin süresinde tam ödenmemesi ya da süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen diğer taksitlerin belirtilen şekilde de ödenmemesi veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde borç yapılandırmahakkı kaybedilir.

2-Cari aylara ait primlerin ödenmesi

Peki, SGK borçlarının yeniden yapılandırılması hakkını kaybetmemek için, taksitlerin süresinde ödenmesi yeterli mi? Değil. Borç taksitlerinin ödenmesinin dışında, cari aylara ait primlerin de zamanında ödenmesine dikkat etmek gerekir. Şöyle ki:

6736 Yasa’dan yararlanmak üzere başvuruda bulunan borçlular, taksit ödeme süresince tahakkuk eden cari aylara ait sigorta primlerini ‘çok zor durum olmaksızın’ bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödememeleri ya da eksik ödemeleri hâlinde, bu Yasa hükümlerine göre yapılandırılan borçlarına ilişkin kalan taksitlerini ödeme haklarını kaybederler.

Bu bağlamda, taksit ödeme yükümlülüklerini yerine getirmelerine rağmen, cari aylara ilişkin prim ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeyen borçluların, öncelikle çok zor durum halinde olup olmadıkları SGK tarafından incelenecek, borçlularınçok zor durumda olduklarının anlaşılması halinde, yapılandırmahakları devam edecektir.

Yeri gelmişken, çok zor durum hali ile ilgili SGK uygulamasına değinelim.

Kasa + Banka + Kısa Vadeli Alacaklar / Kısa Vadeli Borçlar formülü sonucu bulunacak oranın ‘2’ ve altında olması halinde, bu durum borçlu açısından ‘çok zor durum’ hali olarak kabul edilmektedir.

Borç miktarı 100 bin TL’nin altında olan borçluların çok zor durum hali yukarıdaki formüle göre ve ‘Mali Durum Bildirim Formu’ ile beyan edecekleri bilgilere istinaden SGK tarafından tespit edilmektedir. Borç miktarı, 100.000 TL’nin üzerinde olan borçluların ise çok zor durum hali yine aynı formüle göre, serbest muhasebeci mali müşavirler veya yeminli mali müşavirler tarafından düzenlenen ‘Çok Zor Durum Halinin Tespitine İlişkin Rapor’ esas alınarak belirlenmektedir. Öte yandan, primini kendisi ödeyen sigortalılar ve genel sağlık sigortalılarının çok zor durum bildirimi için SGK’ya yazılı beyanda bulunmaları yeterli görülmektedir. Yasanın hayırlı olması dileklerimizle.

Ahmet Metin AYSOYKaynak: http://www.muhasebeweb.com/haber_detay.php?id=6293_SGK-borc-yapilandirma-hakkini-kaybetmemek-icin-iki-onemli-husus

YORUM YAZ
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :
Büsan Sanayi
İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Büsan Özel Organize Sanayi Sit. Kosgeb Cad. 10641. Sokak (1. Sokak) No:36 Karatay/Konya

Büsan Yönetim Telefon Numarası:

FAX:+90 332 345 01 35
TEL:+90 332 345 01 34
E-POSTA:info@busanorganizesanayi.com

İletişim Formu (Formu doldurun sizi arayalım)
Ad Soyad:
Telefon:
E-Posta:
Büsan Sanayi Logo
BÜSAN ORGANİZE SANAYİ © ALL RIGHT RESERVED 2014 Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Site en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntülenmektedir.
Sektörün en iyi proje tasarım firması SHM Grup Medya Reklam Tanıtım Ltd. Şti. tarafından projelendirilmiştir
Yönetim site içeriğinde adı geçen firmaların ve yayınladıkları telefon numaraları adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup Büsan yönetimi editörleri tarafından onaylandıktan sonra
sitede yayınlanmaktadır. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.