Büsan

2024-04-13
Dolar: 0
Euro: 0
reklamalani1
Reklam Rezervasyon

HABERLER

DUYURULAR

Sanal Tur
nenerede
Son Güncelleme:
Alış(TL)
Satış(TL)
Reklam Rezervasyon reklamalan3
Haberler >> Çalışma Hayatı ve İşbaşı Eğitim Programı düzenlendi

Çalışma Hayatı ve İşbaşı Eğitim Programı düzenlendi


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı ÇASGEM ve İŞKUR tarafından BÜSAN Özel Organize Sanayisi’nde bulunan firmalara “Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Teknik Destek Projesi” ve “İşbaşı Eğitim Programı” hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) yenilenen eğitim ve hizmetleri, yönetici ve paydaşlarına tanıtmak için düzenlenen toplantılar çerçevesinde ilk programını Konya’da gerçekleştirdi.

BÜSAN Yönetim binasında düzenlenen toplantıya, ÇASGEM’i temsilen Kıdemli Proje Yöneticisi V. Doç. Dr. Erdem CAM, Proje Yönetim Birimi Üyeleri Münevver GÜZEL, Metin Cudi YARDIMCI, proje teknik destek ekibi, Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah KELEŞ, BÜSAN Özel Organize Sanayi Başkanı İbrahim AZMAN, başkan yardımcıları ve çok sayıda BÜSAN Sanayi firmaları katıldı.

ÇASGEM; İşveren ve çalışanların daha sağlıklı ve güvenilir çalışma ortam talepleri, çalışma koşulları, kurumsal kapasitenin geliştirilmesi amacıyla “Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Teknik Destek Projesi” kapsamında Konya’nın da aralarında bulunduğu seçilmiş 10 hedef il kapsamında Konya’da ilk programını BÜSAN Özel Organize Sanayi’nde gerçekleştirildi. Avrupa Birliği’nin kısaca IPA olarak bilinen “Katılım Öncesi Yardım Aracı” kapsamında desteklenen projeyle AB Sosyal Politika ve İstihdam Müktesebatı doğrultusunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanlarının eğitim tasarlama, geliştirme ve gerçekleştirme kabiliyetlerinin arttırılması, nitelikli Eğitim Modülleri geliştirilmesi, e-eğitim sistemi tasarlanması hedeflendiği anlatıldı.

İŞKUR Konya İl Müdürü Sn. Emrah KELEŞ’in katılımı ile yenilenen eğitimler ve İşbaşı Eğitim Programı hakkında bilgiler verdi. İş tecrübesi olmayanlara mesleki deneyim kazandırılarak istihdamın artırılması konusunda devlet desteklerini anlattı. Programda iş tecrübesi kazanılması sürecinde işverenin yüklendiği zaman ve maddi yükümlülüklerinin azaltılması için devlet tarafından verilen istihdam desteklerini anlatıldı. Emrah Keleş; “6 aylık bir dönemi kapsayan programda ücretlerin devlet tarafından karşılanmakta. İşçinin iş tecrübesi kazanması, işverinin eğitim verdiği elemanı gözlemleyerek iş akdinin devamı konusunda karar verme sürecinde maddi yükümlülüklerinin azaltılmasının amaçlanıyor. Bu destekte çalışan sayısının %30’una kadar istihdam desteğinin sağlanacağını ve başvuruların 30 Haziran 2017 tarihine kadar uzatıldığı bildirdi.

BÜSAN Başkanı İbrahim AZMAN; ÇASGEM programları ve İşbaşı Eğitim Programının hem işveren hem de iş arayan için büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Nitelikli iş gücü temininde zorlanan işverenlerin yükünün azaltılması için yapılan çalışmalardan yararlanılması gerektiğini bildirdi. Ancak İşbaşı Eğitim Programında zorunlu olan; son 6 ay çalışmamış olma zorunluluğunun programın amacına ulaşmasında çok büyük engel olduğunu bildirdi. İşveren SSK’sız işçi çalıştırmamaya dikkat ediyor ancak şu durumda en az 6 ay sigortası olmayan eleman aranacak. Bu durumda iş arayanlar SSK’sız çalıştırma isteğini teşrik edebilir. Bunun için daha uygun düzenlemeler yapılmalı. Aynı zaman çok fazla prosedür ve evrak bürokrasisi daha aza indirilmesini talep ediyoruz”dedi.

Çalışan hakları, sosyal güvenlik, işçi-işveren ilişkileri, sosyal diyalog, iş sağlığı ve güvenliği, istihdam, verimlilik, iş piyasası etütleri, patlamadan korunma dokümanı hazırlama, ergonomi, çevre, ilk yardım, kişisel gelişim, sosyal beceri, eğitim ihtiyaçları konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
 
YORUM YAZ
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :
Büsan Sanayi
İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Büsan Özel Organize Sanayi Sit. Kosgeb Cad. 10641. Sokak (1. Sokak) No:36 Karatay/Konya

Büsan Yönetim Telefon Numarası:

FAX:+90 332 345 01 35
TEL:+90 332 345 01 34
E-POSTA:info@busanorganizesanayi.com

İletişim Formu (Formu doldurun sizi arayalım)
Ad Soyad:
Telefon:
E-Posta:
Büsan Sanayi Logo
BÜSAN ORGANİZE SANAYİ © ALL RIGHT RESERVED 2014 Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Bu site XHTML ve CSS kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Site en iyi 1024x768 ve üzeri çözünürlüklerde görüntülenmektedir.
Sektörün en iyi proje tasarım firması SHM Grup Medya Reklam Tanıtım Ltd. Şti. tarafından projelendirilmiştir
Yönetim site içeriğinde adı geçen firmaların ve yayınladıkları telefon numaraları adresleri gibi bilgileri doğruluk testinden geçirmek zorunda değildir.
Tüm firma tanıtımları ürünler ve ilanlar ile bunlara ait videoları ve resimleri üye şirketler tarafından kayıt edilmiş olup Büsan yönetimi editörleri tarafından onaylandıktan sonra
sitede yayınlanmaktadır. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı ziyaret ediniz.